NAUCZYCIELE

Roshi Sunya Kjolhede

Rozpoczęła praktykę zen w 1970 roku. Przekaz Dharmy i święcenia kapłańskie otrzymała od Rosiego Philipa Kapleau. Od 1995 roku sprawuje opiekę duchową nad naszą Sanghą. Po wielu latach życia i praktyki w Rochester, w 2003 roku wraz z mężem Lawsonem Sachterem (także nauczycielem zen) przeniosła się pod Asheville w górach Północnej Karoliny. Tam stworzyli własny ośrodek stanowiący główną siedzibę sanghi Windhorse Zen Community.
        
Roshi dwa lub trzy razy do roku przyjeżdża do Polski, gdzie prowadzi sesin (kilkudniowe odosobnienia zen) i warsztaty wprowadzające do praktyki. Wygłasza teisia (mowy Dharmy) i udziela dokusan (indywidualne rozmowy na temat praktyki). W przeszłości pełniła funkcję kapelana w szpitalu oraz pracowała w szkole jako bajarka. Jest matką czworga dorosłych dzieci.
        
Podczas nieobecności Roshi praktykę prowadzą upoważnione przez nią osoby (tzw. monitorzy) z długoletnim stażem w Sandze.




Roshi Philip Kapleau
(1912 - 2004)

Roshi Kapleau przez szereg lat pracował w USA jako sprawozdawca sądowy, a w 1945 roku został głównym amerykańskim sprawozdawcą sądowym z procesów zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze. Później relacjonował też podobne procesy w Tokio. Świadectwa zbrodni przedstawione w obu tych procesach głęboko nim wstrząsnęły, budząc fundamentalne pytania dotyczące znaczenia życia i śmierci. Porzucił swój zawód i w wieku 41 lat rozpoczął w Japonii praktykę zen, kontynuując ją kolejno u trzech wybitnych mistrzów. Z czasem został wyświęcony na kapłana przez Rosiego Hakuun Yasutaniego i uzyskał od niego pozwolenie nauczania.

W 1966 roku wrócił do USA i tam w Rochester w stanie New Jork założył jeden z pierwszych w USA ośrodków zen, którego filie powstały w innych miastach USA, a także w Kanadzie, Meksyku, Kostaryce, Niemczech, Szwecji i Polsce. Roshi Philip Kapleau jest autorem kilku książek, z których najbardziej znana to "Trzy filary Zen" (1965, wyd. pol. 1988, 1999).