ZEN

   Buddyzm jest jedną z wielkich religii świata o ponad 2500-letniej historii. Powstał w Indiach i przeniknął do wielu krajów Azji, a od początków XX wieku przenika również do Ameryki i Europy.

    Według nauk buddyjskich wszelkie cierpienia i poczucie niezaspokojenia mają źródło w podstawowej niewiedzy dotyczącej tego, czym w istocie jesteśmy. Uważając się za odizolowane od otoczenia jednostki i utożsamiając się ze swoim ego, nie potrafimy świadomie doświadczać swojej Prawdziwej Natury. Praktyka medytacyjna wskazuje drogę pozwalającą uporać się z tym złudzeniem i uzyskać dostęp do poczucia pełni, wolności, radości i współczucia.

     Dokonał tego, po latach duchowych wysiłków, Siddharta Gotama, żyjący w Indiach w latach 563-483 p.n.e. - po czym przybrał imię Budda, czyli Przebudzony. Oświecony Umysł Buddy przedstawiany jest symbolicznie poprzez wizerunki siedzącego Buddy, promieniujące siłą, spokojem, mądrością i współczuciem. Postawa Buddy, rozumiana jako stan umysłu, pozwala działać uważnie, skutecznie, odpowiedzialnie i zdecydowanie, ze współczuciem i w harmonii ze wszystkim.

    Zen to jeden z odłamów buddyzmu, w którym nacisk kładzie się przede wszystkim na medytację. Formalna praktyka (zazen) odbywa się przede wszystkim w siedzącej, wyprostowanej pozycji, w której wykorzystuje się między innymi pracę z oddechem lub z koanem, a także podczas chodzenia (kinhin) i śpiewów. Praktykę można też kontynuować w sposób nieformalny, podczas wykonywania codziennych czynności. 

Więcej: KLIKNIJ TUTAJ